Zamówienia publiczne są to określone procedury zawierania umów między podmiotami publicznymi (czyli dysponującymi środkami publicznymi) a wykonawcami na realizację określonych robót, usług, dostaw. Zamówienia publiczne są publikowane, co stanowi gwarancję jawności oraz konkurencyjności systemu zamówień publicznych. Osoby zainteresowane mogą zapoznać się ze szczegółową specyfikacją zamówienia na stronie internetowej instytucji ogłaszającej zamówienie lub w siedzibie zamawiającego. Ponieważ czas od ogłoszenia do zakończenia terminu składania ofert jest bardzo krótki – z reguły jest to 14 – 21, dni wykonawca powinien niezwłocznie zapoznać się z treścią ogłoszenia zwracając szczególną uwagę na historię zmian.
W pierwszym rzędzie wykonawca powinien zwrócić uwagę, czy spełnia warunki udziału w postępowaniu (np. wymóg kompetencji, sytuacji ekonomicznej, zdolności technicznej). Na etapie składania oferty wykonawca potwierdza, że spełnia te warunki na podstawie oświadczeń, które na późniejszym etapie są weryfikowane. Zamawiający może również w celu uwiarygodnienia oferenta zażądać wpłaty wadium. Po drugie należy zwrócić uwagę na podane przez Zamawiającego kryteria oceny oferty, to one decydują na ile punktów zostanie oceniona oferta. W tej chwili nie tylko cena ma decydujące znaczenie, zazwyczaj zamawiający dodaje dodatkowe kryteria takie jak termin wykonania zamówienia, okres gwarancji czy rękojmi. Informacje te są zawsze precyzyjne określone w ogłoszeniu. Następnie najlepiej zapoznać się z dokumentem SIWZ – Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia oraz dokumentacją techniczną. Prawo zamówień publicznych mówi, że przedmiot zamówienia nie może być opisywany przez wskazanie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, który jest charakterystyczny dla konkretnego producenta lub wykonawcy. Tym samym zamawiający nie może wskazać nazwy konkretnego producenta, a jeżeli konieczność taka wynika ze specyfiki przedmiotu zamówienia musi on dopuścić możliwość zaoferowania materiałów równoważnych co wiąże się z obowiązkiem wskazania jakie cechy lub parametry będą traktowane jako równoważne. Zamawiający musi zwrócić na to uwagę, gdyż projektanci czasem wskazują wprost na produkt konkretnego producenta.
Może zdarzyć się, że zamawiający zmienia treść ogłoszenia, należy więc bacznie śledzić wszystkie zmiany aby dostarczyć ofertę zgodną z aktualną dokumentacją i nie śpieszyć się zbytnio z wysyłką oferty. Można wysyłać zapytania dotyczące doprecyzowania zbyt ogólnych określeń. Termin zamknięcia przyjmowania ofert jest z reguły wyznaczony na godzinę przed otwarciem, dlatego jeśli wykonawcy bardzo zależy, może ofertę przynieść a następnie uczestniczyć w posiedzeniu komisji podczas otwarcia choćby po to aby poznać ceny podane przez konkurentów.
Aktualne przetargi
Ogłoszenie nr 598109-N-2017 z dnia 2017-10-05 r.
Baseny Wisła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością: W systemie zaprojektuj i wybuduj – Inteligentne Baseny – rewitalizacja parku kąpielowego w Wiśle
Przedmiotem zamówienia jest łączne wykonanie: projektu według Programu Funkcjonalno -Użytkowego, uzyskanie pozwolenia na budowę, wykonanie robót budowlanych oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.
O inwestycji możemy dowiedzieć się więcej pod adresem www.basenywisla.pl
Specyfikację zamówienia znajdziemy na stronie basenywisla.bip.gov.pl
Termin składania 20 października 2017 r.
Za ofertę najkorzystniejszą zostanie uznana oferta zawierająca najkorzystniejszy bilans punktów w kryteriach: cena ofertowa – 60%, okres rękojmi za wady – 40%.
Ogłoszenie nr 59738-N-2017 z dnia 2017-10-04 r.
Polskie Tatry S.A Budowa basenu zewnętrznego o właściwościach leczniczych na terenie Aqua Parku Zakopane
Przedmiot zamówienia: budowa basenu zewnętrznego o właściwościach leczniczych na terenie Aqua Park Zakopane zasilanych bezpośrednio wodami termalnymi z odwiertu Zakopane wraz z niezbędnymi instalacjami.
Strona z treścią ogłoszenia http://bip.polskietatry.pl/zampub/zppow30000euro/2017
Termin składania ofert 2017.10.18 godz.11
Kryteria: cena 70%, termin 10%, gwarancja 20%
Uwaga: należy znaleźć aktualną dokumentację przez zakładkę – historia zmian. Zdarza się, że ogłoszenie jest zmianie i przesunięty jest termin składania ofert ale w SIWZ pozostaje niezmieniony i jest tam poprzedni termin składania ofert co może być mylące.